Vaše zvieratko práve podstúpilo zákrok, kvôli ktorému bolo v celkovej anestézii. V tomto článku Vám prinášame informácie súvisiace so zdravotným stavom pacientov po anestézii. Ak sa Vám zdravotný stav Vášho zvieratka nezdá v poriadku samozrejme nás kontaktujte.
1. Jedlo a voda
Vaše zvieratko malo pred operáciou 12-hodinovú hladovku preto je možné, že keď príde domov bude hladné alebo smädné. Ak to tak je môžete mu ponúknuť jedlo, ale začnite menšou dávkou (1/4 bežnej dávky jedla na aké je Vaše zvieratko zvyknuté),taktiež misku s vodou naplňte iba malým množstvom vody, nedovoľte aby nárazovo pilo veľa vody keďže to môže spôsobiť vracanie. Ak do hodiny zvieratko nevracia môžete mu ponúknuť ďalšiu menšiu dávku jedla a vody. Je absolútne normálne ak zvieratko nemá chuť jesť a piť, ak by však tento stav pretrváva aj deň po operácii kontaktujte nás.
2. Vracanie
je najbežnejšou komplikáciou po narkóze. Jedno či dve vracania po anestézii sú normálne ak by vracanie pretrvávalo aj deň po zákroku kontaktujte nás
3. Správanie
Vaše zvieratko prekonalo zákrok a anestéziu to sa samozrejme môže prejaviť na jeho správaní.Je to veľmi individuálne, niektorí pacienti sa správajú úplne normálne, bez príznakov bolestivosti alebo ospalosti po narkóze.
Bežnejšie však je, že pacienti sú unavení, spaví, nevyhľadávajú spoločnosť iných zvierat v domácnosti, môžu byť citlivejší na akúkoľvek manipuláciu, nechcú sa venčiť. Vo väčšine prípadov toto správanie ustúpi nasledujúci deň, keď sa z narkózy „vyspia“. Bezprostredne po zákroku nechajte zvieratko odpočívať na kľudnom, bezpečnom mieste. Nevhodné je umiestnenie na vyvýšených miestach odkiaľ by zvieratko muselo zoskakovať, prípadne by odtiaľ mohlo spadnúť. K pacientovi po zákroku nepúšťajte ďalšie zvieratká v domácnosti ani malé deti. Aj keď ich bežne znáša veľmi dobre teraz by reakcia mohla byť úplne odlišná keďže sú ubolení a ospalí. 24 hodín po zákroku by mal byť pacient schopný krátkej prechádzky, jesť, piť, močiť a mať stolicu. Správanie Vášho zvieratka by sa malo vrátiť do normálu do 48 hodín po zákroku.
Trasenie sa, chvenie je po anestézii úplne bežné. Pacient by mal byť umiestnený na teplom a suchom mieste
4. Bolestivosť
Prejavy bolestivosti u pacientov sú individuálne. Zvieratko pri operácii dostane injekčne látky na zmiernenie pooperačnej bolestivosti. Ak vám na domov dáme lieky proti bolesti s ich aplikáciou začnite 24 hodín po operácii. Pri výraznej bolestivosti Vášho zvieratka nás kontaktujte. Nikdy nedávajte Vášmu zvieratku lieky proti bolesti určené ľudom!
5. Rana
Väčšina pacientov po chirurgickom zákroku prichádza na kontrolu o dva dni kedy ranu skontrolujeme. Sledujte aj vy ranu či nenastáva výrazný opuch,výtok z rany. Ranu si pacient nesmie vôbec lízať, zanáša tým infekciu do rany a jej okolia a jazykom mechanicky dráždia okolie rany. Na zabránenie lízania pacientom dávame ochranný golier, preto ho prosím zvieratku aj nasaďte. Zabránite tým zhoršenému hojeniu, prípadne až nutnej reoperácii keď si odstránia týmto konaním stehy. Menší tuhší opuch rany je normálny a býva spôsobený reakciou na šicí materiál, úplne by mal vymiznúť za mesiac až dva po operácii.
6. Aktivita
Minimálne jeden týždeň po zákroku psíkov venčiť na vodítku, vyhýbať sa nadmernému behaniu a skákaniu. U mačičiek je ideálne ak by bola po operácii v domácom prostredí, zabrániť skákaniu na nábytok. Nadmerná aktivita môže viesť k opuchu, pretrhnutiu stehov. V tomto období nie je vhodné zvieratká kúpať.
Ak máte ohľadne zdravotného stavu Vášho zvieratka po anestézii akékoľvek pochybnosti, kontaktujte nás na